Old Bay Leos2017 LCA NATIONAL SPECIALTY
OLD BAY LEOS

Hunt Valley Inn – Maryland

Club Show Premium

AKC National Specialty Premium

AKC MALC of VA Concurrent Specialty Premium

SWEEPS/ Non-REGULAR RESULTS 4/20/2017
Conformation
Sweeps Judge Julia Brady
Puppy Sweepstakes
6-9 Month Puppy Dogs
1 -Tsavo’s Just A Mountain Boy “Knox” – Harry & Nancy Austin
2- Bryggeri’s Anglo Bavarian “Lowen” – Ray and Andrea Dadigan
3 – Bryggeri’s Adagio Felix “Felix” – Brooke & Larry Moore
9-12 Month Puppy Dog
1 – Noble Star Dreamer of Serengeti “Twix” – Dee & Teri Danoswski
2 – New Castle’s Clash of the Titans “Percy” – Liza Bazlen & Cheryl Cannon
3- Maple Wood Tripull A Birch Bark “Pull” – Sonya Birch
4 – Maple Wood Ace In The Hole “Ace” – Marie & Randy Case
12-18 Month Puppy Dog
1- Nemo von Alpensee “Nemo” – Stan & Lori Peznowski
2- Tsavo’s I Just Wanna Have Fun – “Jarvis” – Stan & Lori Peznowski
3- El Dorado’s Just One More “Rogue” – Kim & David Mallory
4- Quinlan von Alpensee “Gryphon” – Dona Costlow
6-9 Month Puppy Bitch
1- Bellawood’s Love Song “Lyric” – Sandy Love
2- Fraulein Orla von Stony Creek “Glacier” – Robert & Janet Verbarg
3- Leodania’s Starwars Leia Organa “Skye” – Mary Goodling
4- Cherrywood’s Zen Attitude@Asgard “Paradox” – David Schlosser & Jennifer Harle
9-12 Month Puppy Bitch
1- Masonhaus Cowboy Take Me Away “Meadow” – Karen Stickel
2- Maple Wood A Spirit in the Sky “Ziva” – Melissa Zecher
3- Maple Wood Anticipated Moments “Nixie” -Jane Hunt-Brackett
4- Masonhaus Carrying Your Love With Me “Violet” – Dana Rochford &
5- Karen Stickel
Best in Puppy Sweeps – Nemo von Alpensee “Nemo” Stan & Lori Peznowski
Best of Opposite in Sweeps – Masonhaus Cowboy Take Me Away “Meadow” – Karen Stickel
Veteran Sweepstakes
7-9 Years Dog
1- BIS GCHG CH Valioso von Alpensee “Dozer” Aleida Rios & Allan Lawson
2- GCH CH Valiente von Alpensee “Gibbs” Aleida Rios & Allan Lawson
3- GCH CH VLX BoBev’s Runnin Down A Dream CD RE CGCA NDD “Rutger” Kirsten & Dale Becker
4- CH Bastian Bane Member of the Leongang “Bastii” – Linda Engstrom
9 Years and Over Dog
1- Bevard’s Doodle Dandy Rommel CGC CD RA NDD THDX VLA “Rommie” Bill & Theresa Koprowksi
7-9 Years Bitch
1- CH Starhaven’s Fire and Ice “Flash” Sammy Killilea
9 Years and Over Bitch
1- GCH Anchor Creek Celtic Queen “Boudice” David Schlosser & Jennifer Harle
2- Desperado’s Diamond Lil LCA RN CGC TD NW1 Nosework Elements L1V L1E L1C NW2 j “Lil” Pat McDaniel
Best Veteran – BIS GCHG CH Valioso von Alpensee “Dozer” Aleida Rios & Allan Lawson
Best of Opposite Veteran – CH Starhaven’s Fire and Ice “Flash” Sammy Killilea

Non- Regular Conformation
Judge Thomas Walker
Baby Puppy Dog
1- Forever Green’s Funky Cold Median “Watson” – Karen & Steve Rothman
2- Faith’s Great American Triumph TJ Per Se “TJ” – Heide Geiger-Winings
3- BluDrift’s Escapades with Ethan “Ethan” – Mary Monahan
Judge Wanda Oud
Baby Puppy Bitch
1- Faith’s Fenomenal Finja for Ex Animo “Finja” – Heidi Geiger-Winintgs & Edeltraud Geiger
2- Sarita von Alpensee “Abby” – Walter Rios, Aleida Rios & Allan Lawson
3- Faith’s Golden Charisma for Ex Animo “Charisma” – Heide Geiger-Winings
4- Forever Green’s Full Circle “Frankie” Virginia Bartholomay

Best Baby Puppy Dog – Forever Green’s Funky Cold Median “Watson” – Karen & Steve Rothman
Best Baby Puppy Bitch – Faith’s Fenomenal Finja for Ex Animo “Finja” – Heidi Geiger-Winintgs & Edeltraud Geiger
Best Baby Puppy – Faith’s Fenomenal Finja for Ex Animo “Finja” – Heidi Geiger-Winintgs & Edeltraud Geiger
Judge Thomas Walker
Spay/Neuter
Neutered Dog
1- UKC Ch Grassland’s Believe in Miracles CGC “Brodie” – Maureen Ross & Rachel Grass
2- Forever Green’s Woodstock “Abelardus” – Susan & Steven Cipolla
3- CH VLA Gavius Gentius Domus Corona CD RN CGCA NDD “Dutch” Kirsten & Dale Becker
4- Desperado’s Krispy Koko Krunch CGCA CGCU TD “Rollo” – Dee & Terry Danowski
Spayed Bitch
1- Desperado’s Diamond Lil LCA RN CGC TD NW1 Nosework Elements L1V L1E L1C NW2 j “Lil” Pat McDaniel

Best Neutered Dog – UKC Ch Grassland’s Believe in Miracles CGC “Brodie” – Maureen Ross & Rachel Grass
Best Spayed Bitch – Desperado’s Diamond Lil LCA RN CGC TD NW1 Nosework Elements L1V L1E L1C NW2 j “Lil” Pat McDaniel
Best Spay/Neuter – UKC Ch Grassland’s Believe in Miracles CGC “Brodie” – Maureen Ross & Rachel Grass

OBEDIENCE / RALLY RESULTS FROM LCA NATIONAL SPECIALTY 4/20/2017
Judge Michael Mooney
OBEDIENCE:
Novice Class A
190.5 – Forever Green’s Xtra Sweet – Shelly Mabbs
Novice Class B
186 – Yankee Boy von Alpensee – Bill Wilson
183 – El Dorado’s Great A& Powerful Mufasa – Rhonda Wheeler
173 – Brywood’s Bizzy Girl One Winter Day – Cheryl Woods

Highest Scoring Dog in Regular Classes (HIT) –
190.5 – Forever Green’s Xtra Sweet – Shelly Mabbs
Beginner Novice Class A
194.5 – Masonhaus Angels Among Us – Karen Stickel
186 – GCHG Bludrift’s Bold Lion’s Roar – Tiffanie Coe & Luanne Moede
Beginner Novice B
184 – Brywood’s Cash ‘N In Chance 4 Choyse – Cheryl Woods
RALLY:
Rally Novice Class A
99 – Myles Of Birch Bark DD Rato – Sonya Birch
93 – GCH Ex Animo’s All that Jazz – Nadine Love-Filer
86 – GCHG Bludrift’s Bold Lion’s Roar – Tiffanie Coe & Luanne Moede
86 – Quinlan von Alpensee – Dona Costlow
82 – Ignatius von Alpensee – Jennifer O’Keefe
79 – Ex Animo’s Chocolate Shake Rattle & Roll – Nadine Love-Filer
76 – Aslan von Alpensee – Jennifer O’Keefe
Rally Novice Class B
95 – Mountain Lakes Bomoseen Bramble – Stephanie West
91 – El Dorado’s Handful of Sapphires Pat Mc Daniel
86 – Masonhaus Cowboy Take Me Away – Karen Stickel
Advanced Class A
98 – BoBev’s Extra Effort – Bill Wilson
Advanced Class B
100 – El Dorado’s Great & Powerful Mufasa – Ronda Wheeler
97 – Delphinium von Alpensee – Ira van Order
89 – BCG Bluebonnet’s Joyful Goose A Laying Ziva – Wendy Jones
89 – Brywood’s Bizzy Girl Ona Winter Day – Cheryl Woods
85 – Obi-Wan von Alpensee – Ira van Order
85 – Brywood’s Cash ‘N In Chance 4 Choyse – Cheryl Woods

Conformation Results at LCA National Specialty AKC Show on Friday 04/21/2017
Judge Peter Gaeta

Best Puppy 4 & Under 6 Months
1st – Forever Greens Full Circle – Virginia Bartholomay

DOGS
Puppy 6 & Under 9 Months Dogs
1st – New Castle’s The Peace Maker – Laurie Taylor and Patricia A. Smith
2nd – Tsavo’s Just A Mountain Boy – Harry and Nancy Austin

Puppy 9 & Under 12 Months Dogs
1st – New Castle’s Clash of the Titans – Lisa Bazlen and Cheryl Cannon
2nd – Maple Wood Ace in the Hole – Marie and Randy Case
3rd – Maple Woods Tripull A Birch Park – Sonya Birch
4th – Maple Wood Amazing Pharaoh Leon Griffin – Cid and Thomas Greg Griffin

12 & Under 15 Months Dogs
1st – Tsavo’s I Just Wanna Have Fun – Stan and Lori Peznowski

15 & Under 18 Months Dogs
1st – Nemo von Alpensee – Lori and Stan Peznowski
2nd – Quinian von Alpensee – Dona Costlow
3rd – Obi-Wan von Alpensee – Mark and Ira Van Order
4th – El Dorado’s Just One More – Kimberly and David Mallory

Novice Dogs
1st – BluDrift’s Diadal At Hungarian Sunset – Maeve O’Shaughnessy and Luane Moede
2nd – Incredible Bismarck of Serengeti – Hallie Stanley and Stuart Feather

Amateur Owner-Handler Dogs
1st – West MTN D’Powerful Eagle of BlueBonnet – Sue Herman, Teresa West, and Wendy R Jones

Bred By Exhibitor Dogs
1st – Newcastle’s Grand Slam – Patricia A. Smith

American-Bred Dogs
1st – Kamenah Everybody’s Talkin Bout Theo – Laura Madden
2nd – Newcastle’s Silver Arrow – Laurie Taylor and Patricia A Smith

Open Dogs
1st – Legacy’s Bourbon Blizzard Beauregard – Maria Chiselko
2nd – Moonshine von Alpensee – Christine Rockafellow
3rd – Panthera’s Great Gatsby – Shelly Mabbs and Ginny Bartholomay
4th – Kissable Kingsley of Serengeti – Elizabeth Burnham

WINNERS DOG – Nemo von Alpensee – Stan and Lori Stan Peznowski
RESERVE WINNERS DOG – BluDrift’s Diadal At Hungarian Sunset – Maeve O’Shaughnessy and Luane Moede

BITCHES
Puppy, 6 & Under 9 Months Bitches
1st – Newcastle’s Mystical Prophecy – Patricia A. Smith
2nd – Rua Soleil Hashi Hikaru – Cindy Hunt
3rd – Bellawood’s Love Song – Sandra Love
4th – Cherrywood’s Zen Attitude@Asgard – David Schlosser and Jennifer Harle

Puppy, 9 & Under 12 Months Bitches
1st – Sionnarush Wehra – Cindy Hunt
2nd – Masonhaus Carrying Your Love With Me – Diana Rochford and Karen A Stickel
3rd – Maple Wood Anticipated Moments – Jane Hunt-Brackett
4th – Ex Animo’s Extra Special Lucille Violetta – Kimberley Absil and Heide Geiger-Winnings

12 & Under 15 Months Bitches
1st – Leos By The Sea Caramel Cookie – Jean Boggie and Mary Davidson

15 & Under 18 Months Bitches
1st – Nicola von Alpensee – Alida Greendyk
2nd – Violet Vom Rossbach – Margaret Lynn Smith
3rd – Oola von Alpensee – Alida Greendyk and Ann Baccaro
4th – Pia von Alpensee – Jennifer A. Campbell

Novice Bitches
1st – Aldibara’s Twist by Ly-Z – Suzanne Kovalsky and Michele Cohen

Bred By Exhibitor Bitches
1st – Maple Wood A Spirit In The Sky – Melissa Zecher
2nd – Masonhaus Cowboy Take Me Away – Karen A Stickel

American-Bred Bitches
1st – Masonhaus Born To Fly – Karen A. Stickel
2nd – El Dorado’s Handful of Sapphires – Pat McDaniel
3rd – starhavens Odyssey In amber & Onyx – Kimberley Engle and Clement Hey
4th – Kharisma von Alpensee – Sue Hooven

Open Bitches
1st – Panthera’s Gretchen – Matt Messley and Virginia Bartholomay
2nd – Starhavens Phoenix Rising – Barth and Stephanie Caldarone
3rd – Caprock’s Amirillo Sky – Marti Allen Phillips
4th – Only Pink Zoe Bory Crysterskie – Margaret L. Smith

WINNERS BITCH – Panthera’s Gretchen – Matt Messley and Virginia Bartholomay
RESERVE WINNERS BITCH – Starhavens Phoenix Rising – Barth and Stephanie Caldarone

Veteran, 7 Years & Over Dogs
1st – GCH A Feiner Eros – Lisa Bazlen
2nd – GCH BoBev’s Runnin Down a Dream – Kirsten Becker & Dale Kirsten Becker
3rd – GCH Valiente von Alpensee – Aleida Rios and Alan Lawson
4th – GCH Valioso von Alpensee – Aleida Rios and Alan Lawson

Veteran, 7 Years & Over Bitches
1st – Ch Ophelia Iz Poselka Sokol – Jean C Boggie

Working Dogs
1st – GCH Kalahari’s Call To Attention CD RN AXP OJP “Patton”, Janis Cook

BEST IN SHOW: GCHS Khaimas’ From Me to You “Dario”, Alida Greendyk
Breeders: Jorgen and Pia Hansen
BEST OF OPPOSITE SEX: GCH Zir Ozzy’s Rogue Shadow CGC CGCA “Tindra”, Karen
Stickel Breeder: C. Undebeck
BEST OF WINNERS: Nemo von Alpensee “Nemo” Lori & Stan Peznoswski
Breeder: Alida Greendyk
BEST VETERAN: GCH A Feiner Eros – Lisa Bazlen
Breeder: Lisa Bazlen